Weszliśmy w nowy 2017 rok. Zamknęliśmy stary, 2016. Jaki był dla nas ten umownie skończony czas? Czy zastanowiliśmy się jak go przeżyliśmy? Co wnieśliśmy w ten czas ze swojej strony? Czy włożyliśmy dostatecznie dużo zaangażowania i wysiłku, żeby nasze życie wyglądało tak, jak chcieliśmy? Podjęliśmy problemy, zainwestowaliśmy w jakość życia? Zweryfikowaliśmy nasz sposób myślenia i działania?

Przez jaki pryzmat będziemy patrzeć w ten nowy 2017 rok? Jak myślimy o tym, co się powiodło, a co nie? Czy jesteśmy w stanie zobaczyć swój własny wkład w jakość naszego życia? Czy przemykamy powierzchownie, w biegu bieżących spraw ponad refleksją i wyciągnięciem wniosków? Czy chcemy się uczyć na własnych doświadczeniach? Chcemy zmieniać strategie i sposoby traktowania naszego życia? Czy stoimy w obliczu nowego roku i z nową energią myślimy o tym, co byśmy chcieli mieć i wyobrażamy sobie , że nowy czas nam to przyniesie … , jak święty Mikołaj małym, beztroskim dzieciom 🙂

Plany małe i wielkie, piękne deklaracje nawiązujące do wartości we wszystkich kulturach uznawanych za egzystencjalnie najważniejsze. Wzniosłe hasła i krytyka rzeczywistości … oczywiście tej zewnętrznej, zbudowanej przez innych ludzi bez zaglądania do wewnątrz i przypatrzeniu się własnemu udziałowi w tworzeniu rzeczywistości, w której funkcjonujemy i pokory  w widzeniu własnego w niej współudziału.

Czy zdajemy sobie sprawę, że bez podjęcia zmiany SIEBIE, SWOJEGO sposobu myślenia i działania, bez podjęcia trudnych, czasem niewygodnych i przykrych  wyborów nie będzie inaczej?

Zamiast zaglądania do świata z pozycji dziecka skazanego na decyzje wielkich zewnętrznych okoliczności i własnej niemożności, otwórzmy perspektywę i popatrzmy na przestrzeń, jaką mamy do zagospodarowania, popatrzmy uczciwie na własną kreację swojego życia … Kto i czym nam to robi?

I może zadajmy sobie pytanie: JAK CHCEMY ŻYĆ? W jakiej jakości chcemy spędzić ten następny czas nazwany umownie rokiem 2017? Przyjrzyjmy się realiom i własnym możliwościom, zweryfikujmy to jak myślimy i wokół czego budujemy każdą chwilę naszej codzienności, dbając o jej jakość każdego dnia. Być może wtedy za rok o tej porze będziemy patrzeć na zupełne inną przestrzeń i nie będzie nic do skrytykowania … 🙂

 

Na Nowy Rok życzę Wam:

OBECNOŚCI, ODWAGI, CIEKAWOŚCI, ENERGII, DZIAŁANIA, POKORY I RADOŚCI z każdego uważnie postawionego kroku 🙂

Komentarze dla Nowy Rok – nowy czas

  1. Bożena pisze:

    Ależ idealnie trafione życzenia noworoczne! Dziękuję i wzajemnie 🙂 ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *