„Człowiek uczy się na własnych błędach. Mądry uczy się na cudzych. Głupiec popełnia ciągle te same, licząc na inne rezultaty”. /N.N./

 

A co się stanie, jeśli posłuchamy jednocześnie dwóch mądrych osób rozmawiających o jednym temacie? Jeśli poznamy dwa interesujące punkty widzenia? Być może różne, być może podobne. Który wybrać? Być może żaden, być może obydwa, a być może po kawałku z każdego.

A co się stanie, jeśli te osoby będą prowadziły rozmowę? O różnych punktach widzenia, perspektywach i doświadczeniach. To może być bardzo interesujący dialog, dopóki jest dialogiem, a nie przeradza się w próbę udowodnienia kto wie lepiej, ma mniejszą lub większą rację. I dopóki taka rozmowa odbywa się w duchu poszanowania różnic, a nawet inspiracji nimi, prowadzące je osoby pozostają “mądre”. 

A co się stanie, jeśli ich punkty widzenia będą różne jak dwa światy? Może pojawi się zupełnie interesujący nowy obszar rozmowy, który zainspiruje Cię do zmiany własnych utartych poglądów i racji? 

 

 

Taką interesującą podróż przez dwa światy, które stają się jednym, proponują nam Wojciech Eichelberger i Maria Moneta Malewska w książce “Być tutaj”.

Ponieważ znają się dobrze, szanują i są sobą zaciekawieni rozmowa nie jest tylko lukrowanym ciasteczkiem, ale ma także inny wymiar, nieraz zaskakujący – pokazujący, jak czasem organizujemy się w sytuacjach, kiedy próbujemy mieć większą rację:

Maria: Dzień dobry przepraszam za spóźnienie,
Wojciech: Jak ty się ubrałaś, przecież mamy w tej kawiarni pracować nad następnym rozdziałem.
M: Nie widzę problemu.
W: Z tak ubraną kobietą wstydzę się pokazać ludziom.
M: Ale dlaczego?
W: Jestem poważny człowiekiem i nie będę siedział z przebierańcem w miejscu publicznym.

 

Na taką czupurność autorzy pozwalają sobie w wielu rozdziałach i miejscach. Pokazują, jak czasem wygląda nasze codzienne dosłownie przeżywanie. 

Rozmawiają o sprawach ważnych i ważniejszych, takich jak:

-Mieć czy być 

-Kim jestem

-Ciało i umysł 

W sposób interesujący, czasem intrygujący i mądry płyną w rozmowie, dialogu poprzez 8 tematów, które budują nasze człowieczeństwo, relacje i poczucie ja.

To spotkanie dwóch światów. Z jednej strony podobnych, bo zarówno Pan Wojtek, jak i Pani Moneta są psychoterapeutami z wieloletnim doświadczeniem, także przez wiele lat są w praktyce medytacji. Z drugiej strony, to dwa światy, przede wszystkim męski i kobiecy.

Otwartość rozmówców sprawia, że już od początku rozmowa jest dialogiem, a różnice tylko się nawzajem uzupełniają, tworzą całość a nie rozróżnienie. Pozwalają zobaczyć czasem niemal dwa światy, jak z innych planet:

Maria: Łatwiej mi przychodzi bycie otwartą i rozluźnioną.
Wojciech: Łatwiej mi przychodzi bycie zamkniętym i spiętym.
M: Lepiej Czuję.
W: Lepiej nazywam.
M: Bez trudu zauważam podobieństwa i łączę.
W: Z łatwością dzielę i rozróżniam.
M: Potrafię czekać.
W: Potrafię się spieszyć.

….

 

A ty łatwiej łączysz czy rozdzielasz?

I jak to wpływa na Twoje relacje, doświadczenia, decyzje życiowe?

Jak piszą autorzy: “W tej książce chcemy zainspirować czytelnika, aby ruszył w drogę ku sobie, bo tylko dzięki poznaniu siebie możemy poznać i zrozumieć świat, doświadczyć bliskości i jedności z innymi ludźmi…”

 

„Być tutaj”. Rozmawiali:

Wojciech Eichelberger: trener, coach psychoterapeuta. Jedna z wybitniejszych postaci polskiej psychologii i psychoterapii. Autor wielu bestselerowych książek. W pracy z ludźmi odwołuje się do podejścia integralnego.

Maria Moneta-Malewska: lekarz, psychoterapeuta, coach, mentor, mistrzyni zen. Autorka artykułów w pismach branżowych i książek. Od 30 lat zajmuje się  rozwojem duchowym, osobistym.

 

_______________

Książka „Być tutaj” jest dostępna w fundacyjnej Księgarni –> TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *