Ze smutkiem informujemy, że 20 marca 2020 roku po godzinie 9.00 odszedł Willigis Jäger – mistrz zen, benedyktyn, założyciel linii zen Pusta Chmura, współzałożyciel Fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu.

 

Będąc unoszonym przez wiecznie płynący strumień, pytasz co możesz zrobić.
Osiągnij prawdziwe nieskończone oświecenie,oto moja odpowiedź.
Jednak nie jest to wrodzona cecha człowieka – być wolnym od form i nazw.
Nawet najostrzejszy miecz należy nieustannie ostrzyć.

/Lin Chi, ostatnia gatha/

Willigis Jäger (7.03.1925-20.03.2020)

Urodził się w roku 1925 w Hösbach (Aschaffenburg). Zaraz po II wojnie światowej wstąpił do opactwa Benedyktynów w Münsterschwarzach, a w roku 1948 rozpoczął studia na wydziale filozofii i teologii. W roku 1952, po otrzymaniu święceń kapłańskich, rozpoczął pracę jako prefekt oraz nauczyciel w internacie oraz gimnazjum należącym do opactwa.

W roku 1960 został referentem ds. misji i rozwoju w Związku Niemieckiej Młodzieży Katolickiej oraz współzałożycielem ekumenicznej organizacji Aktion Missio. Zawiodła go ona do wielu krajów trzeciego świata, w tym też do Azji i Japonii.

Spotkanie z Hugo E. Lasalle i Yamada Ko-Un Roshi, którego uczniem Willigis został od roku 1972, stało się początkiem jego drogi zen. Podczas sześcioletniego pobytu w Japonii Willigis rozpoczął wieloletnią, intensywną praktykę zen pod kierunkiem Yamada Ko-Un Roshi. W roku 1980 uzyskał zgodę na nauczanie zen.

 

 

W 1983 roku założył w byłym internacie opactwa Münsterschwarzach we Würzburgu swoje pierwsze centrum zen i kontemplacji – Dom św. Benedykta. W roku 1990 z jego inicjatywy został powołany do życia ekumeniczny zespół modlitwy kontemplacyjnej, z którego rozwinęła się z czasem Szkoła Kontemplacji w Wurzburgu.

W 1996 roku Willigis otrzymał od następcy Yamada Roshi, Kuboty Roshi, Inka- Shomei. Było to potwierdzeniem zostania Mistrzem Zen oraz osiemdziesiątym siódmym potomkiem Buddy Shakyamuni.

 

 

W roku 2000 rzymska Kongregacja Nauki i Wiary pod kierunkiem kardynała Josefa Ratzingera rozpoczęła spór z naukami Willigisa Jägera, zarzucając mu, że stawia on osobiste doświadczenie duchowe ponad dogmatyczne prawdy i zasady kształtujące wiarę. W związku z tym w 2002 roku otrzymał z rąk Kongregacji zakaz publicznego przemawiania i pisania, którego nie przestrzegał z powodu posiadania szerokiego grona uczniów. Zawieszenie w czynnościach kapłańskich i wspólnoty klasztornej, do której Willigis Jäger nadal przynależał, nastąpiło za porozumieniem obu stron.

W 2003 dzięki wsparciu ze strony przedsiębiorczyni Gertraud Gruber możliwe stało się utworzenie w Holzkirchen nowego centrum zen i kontemplacji Benediktushof. Od tego czasu Centrum Medytacji i Uważności Benediktushof w Holzkirchen jest miejscem praktyki zen, kontemplacji chrześcijańskiej oraz warsztatów rozwoju osobistego, w których uczestniczy rocznie około 15 tysięcy osób.

 

 

W 2006 roku Willigis Jäger założył wspólnie z przyjaciółmi fundację “Mądrość Wschodu i Zachodu Fundacja Willigisa Jägera” ( West-östliche Weisheit Willigis Jäger Stiftung) z siedzibą w Benediktushof. Siostrzane fundacje zostały założone także w Hiszpanii oraz w Polsce, jako kontynuacja myśli i intencji przyświecającej Willigisowi i jego przyjaciołom.

W czerwcu 2009 roku Willigis założył świecką, poza wyznaniową linię zen „Pusta Chmura”. Jej założycielowi oraz jego uczniom przyświecał konkretny cel: towarzyszenie współczesnemu człowiekowi kultury zachodniej w jego złożonej sytuacji życiowej. Nowa linia zen, której ojczyzną jest Benediktushof w Holzkirchen, ma za zadanie dotrzeć do ludzi żyjących w XXI wieku, pokazać im drogę ku osobistemu rozwojowi i uświadomieniu sobie odpowiedzialności za świat.

 

 

W tym samym roku Willigis otrzymał również Dharmę od wielkiego mistrza Chan Jing Hui w klasztorze Bailin oraz potwierdzenie bycia Mistrzem Chan oraz czterdziestym piątym następcą Lin Chi.

W 2010 roku Willigis przekazał Inka swoim następcom: Doris Zölls oraz Alexandrowi Poraj -Żakiejowi uznając ich tym samym czterdziestymi szóstymi następcami Lin Chi (Rinzai). Równocześnie ustanowił ich swoimi następcami w stworzonej przez siebie linii zen „Pusta Chmura”.

 

 

Willigis Jäger odszedł w spokoju w wieku 95 lat  20 marca 2020 roku w Benediktushoff w gronie najbliższych mu osób. Zostanie pochowany zgodnie z życzeniem swoim i współbraci w opactwie Münsterschwarzach koło Würzburga. 

_____________________

Jutro, czyli 24 marca o godzinie 14.00 odbędzie się ceremonia pogrzebowa Willigisa Jägera. Zgodnie z życzeniem Mistrza zostanie pochowany w opactwie Münsterschwarzach koło Würzburga.

Z uwagi na pandemię i środki ostrożności w Bawarii w ceremonii będą brali udział jedynie mnisi z klasztoru. W związku z tym ceremonia będzie transmitowana online (msza, a transmisja z uroczystości na cmentarzu pojawi się z opóźnieniem z uwagi na ograniczenia techniczne).

Osoby, które chciałyby w taki sposób towarzyszyć Mistrzowi w ostatniej drodze zapraszamy jutro, 24 marca (wtorek) o godzinie 14.00 na stronę –> TUTAJ 

______________________

 

Strona dedykowana pamięci Willigisa. Tutaj można podzielić swoimi wspomnieniami i w symboliczny sposób pożegnać Mistrza -> tutaj

Komentarze dla Życie nigdy się nie kończy

  1. michalina pisze:

    🙏

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *