Cisza to jedyna przestrzeń, która może łączyć ludzi bez oporu, bez podziału, bez oceniania. Jeśli jesteś głęboko w ciszy, to otwierają się nowe przestrzenie doświadczenia – poza umysłem narracyjnym. Tylko w tym można doświadczyć tego, co nieskończone – poza słowami.

 

Wszystkie prawdziwie duchowe drogi prowadzą na ten sam szczyt.

Jest tylko jeden szczyt, na który wiodą różne drogi.

/Willigis Jager/

 

Czy można więc napisać książkę o ciszy? 

Być może najbliżej tego odczucia byłaby książka z niezapisanymi kartkami – pusta, ale i ona nie ukazałaby tego wibrującego stanu. Dlatego powstała książka, w której znajdują się doświadczenia kilkudziesięciu osób. Są wśród nich zarówno praktycy kontemplacji chrześcijańskiej, medytacji zen, jak i badacze zajmujący się aspektem biologicznym wpływu medytacji na mózg i ciało.

Prawdziwe wyciszenie nie jest stanem relaksacji. Przynosi jedynie przejściową ulgę czy wytchnienie. Spotkanie samego siebie konfrontuje nas z naszym życiem, takim, jakie ono jest, ze wszystkimi trudnościami czy przyjemnościami. Pamięć jest jego świadkiem.

/Maksymilian Nawara OSB/

Jej autorem, a w zasadzie inicjatorem, jest Bogdan Białek – założyciel i wieloletni redaktor naczelny pisma „Charaktery” i „Medytacja” oraz założyciel Ośrodka Praktyk Kontemplatywnych i Dialogu Międzyreligijnego „Melete”, który jest niestrudzonym propagatorem medytacji, ale i człowiekiem, który swoje życie podporządkował idei łączenia, a nie dzielenia. W ramach praktyk medytacji Bogdan uruchomił kilka lat temu cykl spotkań medytacyjnych – odosobnień, gdzie każde z nich miało charakter związany z jedną ze ścieżek mistycznych chrześcijaństwa, buddyzmu, judaizmu i islamu.


Książka „Kto jest w ciszy. “Dla tych, którzy medytują i tych, którzy dopiero chcą zacząć” składa się z 3 części. Poszczególne rozdziały to całościowe teksty pochodzące z wydawanego w latach 2012-2115 kwartalnika “Medytacja” uzupełnione o felietony Bogdana Białka w części trzeciej. Część pierwsza i druga mają podobną strukturę składającą się z rozdziałów:

-Co to jest?
-Jak to działa?
-Spotkania w dialogu.

Dzięki medytacji można lepiej zrozumieć swoje rany, a nawet stać się jeszcze bardziej wrażliwą osobą z ich powodu. Lecz medytacja nie zmienia naszej emocjonalnej podatności na ich skutki. Celem praktyki nie jest poprawa samopoczucia, ale osiągnięcie wglądu.

/Jacek Prusak SJ/

Większość autorów pochodzi z nurtu kontemplacji chrześcijańskiej, nie brakuje jednak także wypowiedzi czy wywiadów z osobami z kręgu buddyzmu czy też osobami stricte świeckimi. Sam zen w tym wydaniu wydaje się pomostem lub drogą łączącą różne środowiska.

Szczególnie przykładem takiej osoby jest np. Roberta Kennedy, który jest jezuitą, psychoterapeutą i mistrzem zen. Łączy więc wcześniej odległe światy w jedną całość doświadczenia – w ciszy. Nie zabrakło także w tej trylogii tekstu  zmarłego w marcu tego roku mistrza zen i benedyktyn Willigisa Jagera, założyciela naszej linii zen Pusta Chmura.

Najbardziej interesująca w poszczególnych doświadczeniach jest ich żywość i indywidualna perspektywa. Można w jednej chwili przeskoczyć z lektury o zachowaniu neuronów i płata przedczołowego w medytacji po doświadczenia osób wychowanych w nurcie chrześcijaństwa przebywających dłuższy czas w klasztorach w Japonii.

Medytacja otwiera serce na coś większego od nas. Pozwala oderwać się od obsesyjnego przylegania do siebie, koncentrowania uwagi na własnych brakach, potrzebach i problemach.

/Bogdan Białek/

Dynamiki całości dodają interesujące, bo bezpośrednie, doświadczenia Bogdana Białka, który w poszukiwaniach duchowych bywał i w Japonii, i Indiach oraz na świętej Górze Athos. A ja, mając przyjemność kilkugodzinnej podróży z nim w zeszłym roku do Benediktushof, potwierdzam, że osoby o tak szerokich horyzontach można policzyć na palcach jednej ręki w nadwiślańskim kraju.

I taka też jest ta książka. Wiele perspektyw, jedno doświadczenie, coś jakby w poprzek obecnych trendów budowania własnych ogródków z małymi, albo i dużymi płotkami.

Czyje wypowiedzi i artykuły tu znajdziesz:
Białek, Brunek, Czwichocki, Halik, Grzybowski, Hryniewicz, Hybel, Jager, Jankowski, Kennedy, Kallistos, Main, Moneta-Malewska, Nataraja, Nawara, Paprocki, Pereira, Prusak, Rohr, Saramowicz, SIkora, Sudół.

 

Książka jest dostępna w fundacyjnej Księgarni Mądrość Wschodu i Zachodu -> TUTAJ

 

Komentarze dla Kto jest w ciszy?

  1. jerzy pisze:

    czy jest wydanie e-book dla tych książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *