Dla Niej

Sztuka kobiecości.

Aneta Borowiec, Beata Wróbel /Wydawnictwo Agora/

Obserwacja tego, co dzieje się wokół nas – w polskiej przestrzeni publicznej, szczególnie z perspektywy rodzica i kobiety, uświadamia mi jak ważna jest umiejętność szczerej i rzeczowej rozmowy o seksualności. Przy czym seksualność nie jest tutaj równoznaczna z seksem.

Cieszy mnie więc, że na polskim rynku pojawia się coraz więcej pozycji, które poruszają tę tematykę. Taka właśnie jest książka – rozmowa dziennikarki Anety Borowiec z doświadczoną i słynącą z ciętego języka oraz poczucia humoru lekarką –  seksuolożką i ginekolożką dr Beatą Wróbel. 

Obie panie uświadamiają czytelniczkom, że ciało to tylko część kobiecości. Ważna, ale tylko część. Dlatego też rozmawiają o stresie, wychowywaniu dzieci, a także o budowaniu dobrych związków, gdyż to wszystko u nas kobiet składa się na obszar seksualności, na to, jak się czujemy jako kobiety, jako kochanki, ale też jako członkinie społeczeństwa.

 

Książka jest dostępna z rabatm 10% TUTAJ.

Wdzięczność. 

Alicja Długołęcka, Tamara Pieńko /Wydawnictwo Fundacji SHE/

To książka bardzo ważna i szczególna dla mnie, nie tylko dlatego, że tak mocno osadzona w obszarze ciała, jego przyjęcia i słuchania, jakie historie nosi. Dotyka nie tylko moich obszarów zawodowych, a także osobistych, ponieważ miałam przyjemność poznać fotografkę Tamarę Pieńko. Od razu wiedziałam, że album obu pań – Tamary oraz seksuolożki Alicji Długołęckiej –  musi trafić do naszej fundacyjnej księgarni.

„Wdzięczność” to projekt osobisty, powstał bowiem w momencie wyrazistych przemian, jakie następowały w każdej z autorek. To efekt przede wszystkim pracy na procesie, poddania się życiu, a nie szczegółowo zaplanowanego działania. Istotą było intymne odsłanianie kobiecej cielesności, a z drugiej strony – odkrywanie granic wyznaczonych przez każdą z kobiet, które z uważnością na własne emocje, poprzez kontakt ze swoim ciałem w bezpiecznych warunkach, jakie zapewniła i Tamara, i pani Alicja, współtworzyły album.

Album to unikalne, bardzo osobiste zdjęcia, to pokazania kobiecego ciała, jego intymności, delikatności z kompletnie innej perspektywy niż zazwyczaj. Gorąco polecam i zdradzę, że przed świętami trafiły do naszej fundacyjnej księgarni ostatnie egzemplarze z zapasów wydawnictwa.

Kiedyś o tym albumie, przy okazji jego premiery, pisałam tutaj .


Książka jest dostępna z rabatem 10% TUTAJ.

Dom ciało. Home body. 

Kaur Rupi /Wydawnictwo Otwarte/

To kolejny, najnowszy tomik autorki wcześniejszych, czyli „Mleko i miód” oraz „Słońce i jej kwiaty” (dostępne tutaj), które na całym świecie zyskały status bestsellerów. Tym razem Rupi Kaur zabiera czytelniczki w intymną i refleksyjną podróż: do przeszłości, poprzez teraźniejszość oraz ku wewnętrznemu bogactwu poczucia “ja’. A wszystko to poprzez kontakt z ciałem! 

Tomik, poprzez różnej długości formy, daje wrażenie szczerej rozmowy z samą sobą. Jest niemal pamiętnikiem, pełnym refleksji i wspomnień. Wypełniony jest także motywami natury i kultury, światła i ciemności. I podobnie jak w poprzednich książkach, także tutaj znajdują się ilustracje samej autorki, które nadają emocjom głębszy kolor.

To książka równie ważna dla mnie, jak album „Wdzięczność”. Tomiki Rupi Kaur w swoim czasie dawałam wszystkim zaprzyjaźnionym kobietom, w myśl tego, że dobrem i pięknem należy się dzielić.

 


Książka jest dostępna z rabatem 10% TUTAJ.

 

Dla Niego

Prokrustowe łoże. Aforyzmy filozoficzne oraz praktyczne. 

Nassim Nicholas Taleb /Wydawnictwo Zysk i spółka/

Nassima Taleba znałam już z książek „Czarny łabędź” i „Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy”, o której pisałam tutaj. Tym razem doskonale bawiłam się przy przezabawnych i niezwykle trafnych aforyzmach, które demaskują społeczne iluzje. 

Inteligencja i dowcip autora pojawiają się na każdej stronie. Taleb zestawia ze sobą klasyczne wartości, takie jak odwaga, elegancja i erudycja, z dolegliwościami współczesności, jak kołtuneria i pretensjonalność. Tworzy to doskonałą mieszankę inteligencji i dowcipu.

Warto wiedzieć, że tytuł nawiązuje do zbója Prokrusta, która „udoskonalał” swoich gości na specjalnym posłaniu, rozciągając ich lub przycinając im kończyny. Metafora znakomicie oddaje stosunek autora do skutków ubocznych współczesnej cywilizacji, czyli podporządkowywania ludzi technologii, obwiniania rzeczywistości za niedopasowywanie się do modeli ekonomicznych, wynajdywania przez koncerny farmaceutyczne chorób w celu sprzedaży leków, sprowadzania inteligencji do czegoś, co można przetestować w klasie, i wpajania społeczeństwom, że zatrudnienie nie jest formą niewolnictwa.

 

Książka jest dostępna z rabatem 10% TUTAJ.

Gra bez końca. 

Simon Sinek /Wydawnictwo OnePress/

Simon Sinek, znany wielu z nas brytyjsko-amerykański pisarz (książki znajdziecie tutaj) i inspirujący mówca, pokazuje, jak inaczej można spojrzeć na biznes, który jest pewnego rodzaju „grą nieskończoną”. Oznacza to, że nie ma on określonego początku ani końca, nie ma też zwycięzców ani przegranych. Takie spojrzenie wiele zmienia.

Sinek prowadzi czytelnika w kierunku stwierdzenia, że nie jest tak naprawdę istotne, kto wygra, kto jest najlepszy. O wiele istotniejsze jest budowanie silnej i zdrowej organizacji – takiej, która wytrzyma próbę czasu i naturalnie pojawiające się kryzysy. Nabiera to szczególnego znaczenia obecnie, w dobie pandemii i konieczności organizowania się na nowo.

Osobom, którym bliski jest temat przywództwa, Sinek pokazuje biznes w niespotykany wcześniej sposób. Według niego, fundamenty przywództwa opierają się bowiem na akceptacji nieskończoności. Dzięki temu już samo dążenie nadaje znaczenie pracy i życiu. 

 

Książka jest dostępna z rabatem 10% TUTAJ.

Mężczyzna też człowiek. 

Wojciech Eichelberger, Renata Arendt-Dziurdzikowska /Wydawnictwo Drzewo Babel/

To niemal kultowa już w Polsce książka dla mężczyzn. Unikalna na naszym rynku, gdyż napisana przez mężczyznę, który rozumie specyfikę “polskiej męskości”. Wojciech Eichelberger przygląda się w niej – z właściwą sobie precyzją – czy męskość naprawdę ulega dewaluacji. A jeśli tak, to dlaczego, w jaki sposób to następuje i jak wpływa na wszystkich innych wokół – nie tylko na najbardziej zainteresowanych tematem, czyli panów. 

Książka jest refleksją doświadczonego psychoterapeuty, a jednocześnie mężczyzny, nad tym, czym jest tożsamość płciowa i w jaki sposób mężczyźni mogą wejść na ścieżkę zmian. Oraz czy tego rzeczywiście potrzebują.

Gorąco polecam, jak zresztą wszystkie książki pana Wojciecha (tutaj). Przy okazji zdradzę, że jeszcze w tym roku do fundacyjnej księgarni www.madrosc.pl trafią inne tytuły Renaty Dziurdzikowskiej, którą niezwykle cenię od co najmniej kilkunastu lat i którą mam wielką przyjemność znać.

 

Książka jest dostępna z rabatem 10% TUTAJ.

 

Dla dzieci 

Wielka Panda i Mały Smok. 

James Norbury /Albatros/

Prawdę mówiąc, to książka nie tylko dla dzieci, ale dla każdej osoby, która ma w sobie wrażliwość na dobrą kreskę i połączenie mądrości z poczuciem humoru. James Norbury – poprzez przygodę Wielkiej Pandy i Małego Smoka – uzmysławia nam, że istotna jest droga, a nie cel, że wartością jest bliskość i przyjaźń, odwaga, jak i troska o siebie. 

Jeśli Wasz zachwyt budziła rok temu książka „Chłopiec, kret, lis i koń” (zobacz tutaj), to kolejna pozycja wydawnictwa Albatros z pewnością także trafi na Wasze półki. Jednak najpierw do rąk, ponieważ jest idealna na podczytywanie do porannej kawy, czy na wieczorną chwilę zatrzymania. To uczta także estetyczna, ponieważ książka – podobnie jak wspomniany „Chłopiec, kret, lis i koń” – jest pięknie wydana.

 

Książka jest dostępna z rabatem 10% TUTAJ.

Momo.

Michael Ende /Wydawnictwo Mamania/

Z tą książką zetknęłam się kilka lat temu, kiedy moje dzieci były jeszcze małe, a rytuał wspólnego czytania pod kocem wydawała się najpewniejszym punktem dnia. Już wtedy książka urzekła mnie i wiedziałam, że wrócę do niej jeszcze kiedyś. Można ją chłonąć nie tylko z perspektywy opowieści dla dzieci, ale przede wszystkim jest to książka ponadczasowa.

Jako ciekawostkę zdradzę, że kiedy kilka lat temu uczestniczyłam w Benediktushof w sesshin prowadzonym przez chińskiego mistrza zen, otrzymał on w prezencie po odosobnieniu właśnie tę książkę – rzecz jasna po chińsku, bowiem została przetłumaczona na kilkadziesiąt (!) języków. 

“Momo” opowiada o tym, co w życiu ważne, i nie jest to górnolotne stwierdzenie. To klasyka literatury dla dzieci, w której każdy dorosły – nie tylko rodzic – odnajdzie coś dla siebie. Mistrz zen też z pewnością „coś takiego” znalazł 😉

 

Książka jest dostępna z rabatem 10% TUTAJ.

Zgubiona dusza. 

Olga Tokarczuk, Joanna Concejo /Wydawnictwo Format/

Olga Tokarczuk i Joanna Concejo – czy może być lepszy duet? Ta książka to dosłownie dzieło sztuki – zarówno słowa, jak i grafiki! Jest jak dwugłos obu pań, który wciąga nas w świat cierpliwości, czekania i uważności. Książka jest niesamowicie pięknie wydana. Można ją oglądać raz po raz, delektować się szatą graficzną. To jeden z przykładów, że czytniki nie zastąpią nam wszystkiego. I w takich chwilach czuję się usprawiedliwiona, że Kindle kurzy się na półce 😉

 

Książka jest dostępna z rabatem 10% TUTAJ.

Dla nich

jest/jestem

Krystyna Miłobędzka /Wydawnictwo Wolno/

Ten niezwykle oryginalnie i starannie (jak wszystko zresztą, co wychodzi z Wydawnictwa Wolno) zbiór wierszy z lat 1960-2020 trafił do późnym latem. I do dziś został tuż obok ulubionego fotela, jak i powędrował do bliskich mi osób. To pierwsza tak obszerna książka Krystyny Miłobędzkiej, poetki, której – aż wstyd się przyznać – nie znałam wcześniej. I jednocześnie jedno z moich większych odkryć literackich ostatnich lat.

Autorka – jak alchemiczka słowa – czaruje na każdej stronie, przy czym do mnie osobiście bardziej trafią wiersze z ostatnich lat. Niektóre znajdziecie w jednym z wpisów Alexandra tutaj. Ostatnie lata to – jak dla mnie – twórczość przesycona duchem zen, doświadczeniem istnienia („jest – nie – nia”).

Na ponad czterystu stronach znajdziecie niezwykły poetycki dorobek pani Krystyny, czyli sześć dekad (!) pisania – od pierwszej książki poetyckiej po zapisy z lat ostatnich. Niezwykłe jest to, że można dzięki temu prześledzić jak poetka poszukiwała własnego języka, jak eksperymentowała ze słowem, i jak siebie w tym wszystkim odkrywała. Uderza to, że wiele słów widzimy nagle jako tożsame z przeżyciem, jakie opisują.

 

Książka jest dostępna z 10% rabatem TUTAJ.

JEST*365 Inspirujące cytaty na każdy dzień.

Alexander Poraj-Żakiej /Wydawnictwo Mądrość Wschodu i Zachodu/

Tę książkę – pięknie wydany zbiór cytatów Alexandra Poraj-Żakieja, wzbogacony zdjęciami z Wrocławia oraz minimalistycznymi ujęciami natury autorstwa Katarzynę Zdeb-Dudały, jak i grafikami zen przygotowanymi specjalnie przez Magdalenę Poraj, córkę Alexandra, to doskonały prezent nie tylko dla zainteresowanych praktyką zen, ale dla każdego, kto potrzebuje przyjrzeć się życiu z nieco innej niż dotychczas perspektywy.

Ze swojej strony napiszę jeszcze, że nie jest to książka tylko „na jeden raz”, na „jeden rok”. To pozycja, do której można wciąż powracać.

I wciąż pamiętam, jak miło było nad nią pracować dwa lata temu, kiedy wszyscy zaangażowani w jej wydanie, ilustrowanie, redagowanie mieliśmy poczucie, że dzielimy się „czymś” ważnym dla nas.

Książka jest dostępna z 10% rabatem TUTAJ.

Księga Drogi i Dobra. Lao Tzu

Ursula K. Le Guin /Wydawnictwo Prószyński i S-ka/

Mój kolejny zachwyt mijającego powoli roku to interpretacja jednej z najważniejszych ksiąg w dziejach ludzkości – tym razem w przekładzie Justyny Bargielskiej i Jerzego Jarniewicza, którym należą się wielkie brawa. To następna książka, która długo będzie blisko Was.

Jest inspirującą poetycką interpretacją starożytnego tekstu stworzonego dwa i pół tysiąca lat temu przez twórcę taoizmu Lao Tzu, a “napisanego na nowo” przez Ursule LeGuin.  Dodatkowo książka zawiera osobiste przypisy Ursuli, co nadaje jej jeszcze większą wartość.

Co ciekawe, książka jest dwujęzyczna, także po angielsku. Możemy więc delektować się danym wierszem w dwóch wersjach językowych. Dzięki temu doświadczamy jak niektóre słowa, zdania, frazy cudownie brzmią nam w głowie i sercu w innym niż ojczysty język.

 

Książka jest dostępna z 10% rabatem TUTAJ.

Na wszystkie te książki obowiązuje rabat 10% na www.madrosc.pl .

Rabat do 23 grudnia 2021. Kod rabatowy TERAZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *