“Pięć Dań Mądrości. Nauki Mistrza Zen” to książka, której brakowało na polskim rynku. Po rozwiązaniu wydawnictwa Elay i zniknięciu takich książek, jak “Umysł początkującego” Suzukiego oraz Joko Beck czy “Koniec pogoni za szczęściem” Barry Magida, brakowało tzw. klasyki zen. I oto jest! Staraniem Andrzej Krajewskiego i wspólnoty Kanzeon Sangha w wydawnictwie Anatta ukazała się książka Bernie Glassmana i Ricka Fieldsa. Co ciekawa, książka ta w Stanach trafiła do czytelników już ponad 20 lat temu. 

 

Zen to świadomość, że wszystkie rzeczy są manifestacją nas

samych, a my manifestacją wszystkich rzeczy. Mistrzowie zen

życie bez ograniczeń nazywają “najlepszym posiłkiem”.

/Bernie Glassmana&Ricka Fields/

 

Berniego Glassmana nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Polski czytelnik zna go jako współautora książki “Koleś i mistrz zen” (czytaj TUTAJ), a bardziej zorientowani w praktyce zen kojarzą na pewno wspólnotę aktywistów Zen Peacemakers. Natomiast Rick Fields, współautor, jest autorytetem w dziedzinie historii i rozwoju buddyzmu w USA.

Książka do nabycia w księgarni Fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu -> www,madrosc.pl

Jestem pewna, że książka trafi nie tylko do adeptów zen lub do osób, które interesują się zen (a różnica jest tutaj istotna). To książka, która może zainspirować także managerów lub osoby zajmujące się własnym biznesem. I wcale nie ujmuje to jej wartości! Napisana jest prostym, przystępnym językiem, zawiera sporo przykładów, odniesień do codzienności, do pracy, a przede wszystkim aktywności społecznej i biznesowej. I to wszystko w duchu zen, w duchu przekazu Dogena.

Początkujący adepci zen znajdą w niej sporo wskazówek praktycznych na temat samej praktyki, zazen na poduszce, jak i zintegrowania zen z codziennością. Z kolei czytelnicy, którzy obracają  się w kręgach biznesu, dostrzegą, że tak naprawdę zen nie jest w żaden sposób oddzielony od życia. Zen to życie, a więc także rodzina, biznes, działalność społeczna.

Konstrukcja książki nawiązuje do znanej księgi Dogena “Instrukcje dla kucharza” i w kolejnych rozdziałach autorzy przedstawiają pięć dań mądrości mistrza zen, czyli duchowość, uczenie się, źródło utrzymania, działania społeczne oraz relacje i wspólnota. Jak podkreślają już na początku, najważniejszą rzeczą, którą warto sobie uświadomić, jest to, że “mamy już wszystko, czego potrzebujemy”, a ten tak zwany “najlepszy posiłek w życiu” może czasami nas zaskoczyć. Dla każdego z nas inny rodzaj życia może być satysfakcjonujący, ale w każdym przypadku mamy te same dania główne, czyli aspekty życia – duchowość, edukacja i studiowanie, źródło utrzymania, działania społeczne, relacje i życie we wspólnocie.

Poszczególne rozdziały książki przybliżają czytelnikowi w jaki sposób zen postrzega tych pięć aspektów ludzkiego życia. Mamy chwilę zatrzymania nad znaczeniem praktyki duchowej i pogłębiania świadomości, że jesteśmy jednością z życiem i to poczucie, doświadczenie, jest podstawą wszystkiego.

Autorzy zwracają uwagę na proces uczenie się, jak działać skutecznie, jak przekładać wiedzę na praktykę, aby osiągnąć jasność i stabilność. Kolejny krok to dbanie o siebie i zarabianie pieniędzy, jakże często pomijane milczeniem w duchowości.

I teraz w naturalny sposób pojawia się zaangażowanie społeczne, które jest połączeniem duchowości i źródła utrzymania. Relacje i wspólnota to ostatnie danie, ostatni aspekt życia, co wcale nie oznacza, że najmniej istotny. To on łączy wszystko w harmonijną całość. 

W takim razie, teraz pora na ucztę! 

Książka do nabycia w księgarni Fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu -> www,madrosc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *