“Przesilenie” Katherine May to opowieść o życiu. Tak po prostu o życiu, jednak tym niełatwym. O życiu kobiety, a jeszcze wcześniej dziewczynki i nastolatki, która od zawsze odczuwała, że jest “inna”, że nie pasuje. Nie tylko tak czuła, ale tak też była postrzegana. Nie radząc sobie z tą początkowo nieokreśloną “innością” uczyła się jak zachowywać się, rozmawiać i budować relacje z innymi ludźmi. Wszystko po to, aby zostać przyjętą przez rówieśników i dorosłych. Nawet kosztem swojej godności. Później, już jako dorosła kobieta, przyzna, była w tym świetna. Świetna, ponieważ oduczyła się siebie … Oczywiście miało to swoje konsekwencje zdrowotne i emocjonalne.

 

To wciągająca i porywająca swoistym rytmem opowieść o drodze ku sobie – tej symbolicznej wplecionej w barwną opowieść o wędrówce wzdłuż wybrzeża Wielkiej Brytanii mimo wiatru i deszczu smagającego twarz. Wędrówce ku zaakceptowaniu i oswojeniu najpierw myśli o spektrum autyzmu, a potem diagnozy, a więc faktu, że jest się jednak „innym”, neuroatypowowym. 

Książka uświadamia, że aby żyć pełniej, radośniej, świadomiej, uważniej, głębiej niezbędna jest odwaga eksplorowania siebie, stanięcia twarzą w twarz ze świadomością, że bojąc się “wypaść” z życia udawaliśmy kogoś innego. To także wyraźny głos o tym, że bycie sobą jest uwalniające. Uzdrawia nas nie tylko fizycznie i emocjonalnie, ale także zmienia nasze relacje z innymi.

Książka „Przesilenie” dostępna jest TUTAJ.

“Przesilenie” było pisane przez Katherine May w momencie jej transformacji, kiedy zmierzała do uzyskania diagnozy spektrum autyzmu. Książka pełna jest wspomnień o tym, jak niewygodnie jest żyć nie swoim życiem, a jednocześnie jakie to kuszące, kiedy jako dzieci i nastolatki mamy wielką potrzebę bycia akceptowanym. 

Obecnie coraz częściej w kontekście spektrum autyzmu mówimy o neuroatypowości albo o neuroróżnorodności, ale nadal nie do końca rozumiemy czym ono tak naprawdę jest. Właściwie najistotniejsze byłoby tutaj określenie czego potrzebują osoby neuroatypowe, a wiec te których mózgi w niektórych obszarach, jak np. społecznym, edukacyjnym czy w dotyczącym koncentracji „działają” w sposób odbiegający od średniej społecznej, aby żyć w społeczeństwie oraz odnosić sukcesy w edukacji. Niestety, ale oba te systemy zostały skrojone na miarę osób “typowych”. 

Wielu z nas zmaga się z nadmiarem bodźców, odczuwa nadwrażliwość, jest przemęczonych samą obecnością w mieście, w towarzystwie innych ludzi. Niektórzy to przytłoczenie światem odczuwają wyjątkowo silnie. Prawdopodobnie każdy z nas zna osobę, która na powitanie unika przytulania, której przeszkadza ostre światło, która unika spotkań w kawiarniach, a jednocześnie chciałaby żyć “jak każdy”. Jednak jej układ nerwowy nie jest w stanie tego udźwignąć. Jest to na tyle silnie obciążające, że dąży się do zanegowania, wyparcia swojej prawdziwej natury i wycofuje z życia. 

Książka „Przesilenie” dostępna jest TUTAJ.

Książka uświadamia, że diagnoza w każdym wieku jest istotna, pomaga bowiem osobie neuratypotypowej wytłumaczyć najpierw siebie, a potem bliskim, jak funkcjonuje, czego potrzebuje. Pomaga przede wszystkim zrozumieć siebie, a w efekcie pozbyć się poczucia winy i wstydu. A to już wielki krok do życia “swoim życiem”.

__________

Obie książki Katherine May, Przesilenie oraz Zimowanie, dostępne są w fundacyjnej księgarni -> TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *