Poziom satysfakcji z życia, zdolność do rozwijania umiejętności, rozwiązywania problemów, nawiązywania konstruktywnych relacji i realizowania potencjału, w przeważającej części zależy od poziomu świadomości, na którym funkcjonujemy. Niezależnie od tego jakie mamy zdolności i ograniczenia oraz w jakim środowisku przyszło nam żyć.

Zazwyczaj  funkcjonujemy w wewnętrznej, mało przytomnej przestrzeni  podobnej klimatem do transu hipnotycznego; w nawykach i sposobach organizowania się wokół oczywistości wyniesionych z dzieciństwa i nieczęsto poddawanych w wątpliwość. Projektując na rzeczywistość własne oczekiwania i wyobrażenia zmagamy się z czymś, co tak naprawdę rzadko udaje się zidentyfikować jako własne ograniczenie w widzeniu rzeczywistości.

Jeżeli żyjemy w tym stanie ducha, nasze dorosłe życie jest kalką naszego dzieciństwa, zbiorem tych samych radości, uczuć, rozczarowań, cierpienia albo ucieczką od nich.

Żyjąc bezrefleksyjnie, nieświadomie, szukamy sytuacji i osób, które już „znamy” ( z klimatu przeżytych uczuć i doświadczeń) i tak organizujemy nasze życie, żeby znaleźć się w tym, co już dobrze znamy. Jesteśmy przekonani, że to właśnie na tym polega życie.

Nie będę tutaj opisywała, co się z nami dzieje dalej i jakimi ścieżkami podążamy, warto jednak mieć świadomość, że z „trybu autopilota” zawsze włączymy ten sam, nagrany w dzieciństwie program.

Jaka jest na to rada?

Czy umiemy wyłączyć autohipnozę?

Co z tego wyniknie, co wtedy zobaczymy? Czego doświadczymy?

Jakie będzie nasze życie, jeśli podejmiemy ten wysiłek?

Czy warto ryzykować?

………….

Co to znaczy poziom świadomości i do czego jest nam potrzebna taka wiedza?

Spróbujmy przyjrzeć się naszym sposobom postrzegania życia i świata. Najłatwiej porównać je do sposobu widzenia np. siebie i otaczającej nas rzeczywistości.

Używając najprostszej mapy możemy wyróżnić trzy poziomy (dostępne pola percepcji) świadomości naszego JA (ego) i poziom poza egocentryczny (duchowy).

 

Poziomy świadomości ego:

 1. Ego rozmyte (niejasne, niedookreślone)

Na tym poziomie widzimy życie i rzeczywistość jako niejasną, podobną do pogrążonej we mgle, nieznaną przestrzeń.

Jeśli przeważa ten poziom, żyjemy w chaosie, bez poczucia wpływu na życie. Świat widzimy jako wrogi, wspaniały albo „ratujący”, a siebie jako bliżej niezidentyfikowaną, wyjątkową osobę, której wszystko się należy. Nie mamy tutaj poczucia sprawstwa ani odpowiedzialności i nie zobaczymy nic więcej. Inni  ludzie mają znaczenie jedynie jako wybawcy albo wrogowie, poza tym nie odgrywają żadnej roli.

Na tym poziomie nie podejmiemy aktywnie rozwiązania żadnego  problemu i nie weźmiemy w swoje ręce odpowiedzialności, bo niewyraźne, rozmyte „ ja” po prostu nie ma takiej możliwości. Winą za cierpienie obarczymy świat, a pozytywne odczucia przypiszemy własnej wyjątkowości. Kontakty z ludźmi zdominuje „kreacja siebie”.

 1. Egocentryzm

W tym polu świadomości jesteśmy w stanie już zobaczyć wyraźnie SIEBIE, widzimy wąską, jasno oświetloną przestrzeń tylko wokół siebie (można to porównać do snopu światła na scenie, gdy widzimy tylko jednego aktora, zaś cała reszta pogrążona jest w ciemności).

Świat będzie nam służył do zaspokajania własnych potrzeb albo nie będzie nas interesował, a inni ludzie zainteresują nas tylko ze względu na zaspokojenie naszych potrzeb, ewentualnie eliminowanie przeszkód  w dążeniu do realizacji wyłącznie własnych celów.

Na tym poziomie nie jesteśmy w stanie zobaczyć innego człowieka jako kogoś odrębnego (jest albo dla nas, albo nas nie interesuje, albo jest przeciwko).

Tak samo traktujemy świat zewnętrzny: przyrodę, zwierzęta, inne kultury, biznes. Z tego poziomu nie zobaczymy nic więcej, gdyż nie jest to możliwe. Nie rozwiążemy konfliktów, bo zawsze racja będzie po naszej stronie. Co najwyżej, z konieczności możemy „tolerować” inne zdanie. Kontakty zdominuje monolog.

Kiedy przeważa ten poziom życie jest obarczone ciągłym poczuciem niedosytu, braku, napięcia.

 1. Ego dojrzałe

Tutaj widzimycałą scenę” w pełnym świetle, z równie dobrze oświetlonymi wszystkimi elementami. Traktujemy swoje bycie w świecie jako część równoważnej całości. Świat i inni ludzie interesują nas W dążeniu do celów bierzemy pod uwagę  inne osoby i świat (przyrodę, inne kultury). Jesteśmy w stanie z poczuciem dostatku odroczyć nasze potrzeby w imię szerszego dobra. Widzimy dalsze konsekwencje naszych działań, a nie tylko doraźny, szybki zysk. Mamy poczucie sprawstwa i odpowiedzialności za wszystko czego się podejmujemy. Życie jest przeżywane  w poczuciu dostatku wewnętrznego i zewnętrznego niezależnie od sytuacji i zasobów, z pokorą wobec większego porządku. W kontaktach dominuje dialog.

 

Poziom (przestrzeń) poza egocentryczny

To nieskończenie wielka, wielowymiarowa i bezczasowa przestrzeń pozbawiona punktu odniesienia; cicha przestrzeń współbycia w zgodzie z głębokim porządkiem. Zawiera i przenika wszystko, zarazem będąc wszystkim.

Dostęp do tego poziomu głęboko przewartościowuje życie, czyniąc je pełnym sensu i poczucia akceptacji.

 

Znajomość mapy poziomów świadomości, praktyczny dostęp do nich i możliwość diagnozy  siebie i ważnych sytuacji, w znaczący sposób wzbogaca jakość kierowania własnym życiem.

Taka kompetencja stwarza szeroką, wielowymiarową wewnętrzną przestrzeń umożliwiającą podjęcie świadomego wpływu na jakość życia we wszystkich jego obszarach. Daje konkretne narzędzia do jej poszerzania i wielowymiarowej percepcji nas samych, naszych sytuacji życiowych jak i istoty naszej egzystencji.

Zapraszamy do wspólnej podróży!

2 komentarzy dla Mapa poziomów świadomości

 1. ZENobiusz pisze:

  W literaturze możemy natknąć się na więcej modeli spektrum świadomości. A także na modele integracyjne, holistyczne próbujące łączyć wiedzę w tym obszarze. Do jednych z najbardziej znanych należy model AQAL Wilbera. Aczkolwiek należy podkreślić, ze jest on związany bardziej z percepcją niż stanem emocjonalnym i najbardziej oddaje sposób myślenia, przynajmniej w swoich niższych poziomach.

  http://www.awaken.com/wp-content/uploads/2013/02/6802c6f22068d499dcefd29db0bfdf3b.jpg

  Kolejnym, bardzo interesującym nawiązującym bardziej do całości naszego stanu, samopoczucia, kondycji, ale i percepcji są poziomy kalibrowane przez Davida Hawkinsa. Są bardziej związane ze stanami emocjonalnymi, w niższych poziomach i postawami (w wyższych.

  http://www.allaboutprosperity.com/wp-content/uploads/2015/04/powervsforce.png

  W każdym wymienionym systemie istnieje ryzyko wystawiania ocen dla nieumiejętnie się posługujących osób. To kierunek, a nie kolejne stopnie Do zdobycia.

 2. Anka Żarnecka pisze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *